bardo

Bardo to niewielkie, malownicze miasteczko, które kryje w sobie wiele niezwykłych skarbów. Położone na obszarze zaledwie 4,71 km2 i zamieszkiwane przez niespełna 3 tysiące mieszkańców, stanowi oazę spokoju u stóp Góry Kalwarii (Bardzkiej) w Górach Bardzkich, malowniczo wkomponowane nad Przełomem Nysy Kłodzkiej.

W sercu tego urokliwego miejsca znajduje się niewielka, lecz o ogromnym znaczeniu, figurka Matki Boskiej Bardzkiej. Uznawana za najstarszą drewnianą rzeźbę na Dolnym Śląsku, sięga XII wieku i od XIII wieku stanowi cel licznych pielgrzymek. Cudowna figura spoczywa w przepięknej barokowej Bazylice Mniejszej, znanej również jako Sanktuarium Maryjne, która zachwyca swoim architektonicznym pięknem. Wnętrze kościoła skrywa wspaniałe skarby sztuki sakralnej, takie jak płaskorzeźba ukazująca starą legendę o ukazaniu się NMP miejscowemu pasterzowi czy zabytkowy ołtarz i organy.

Historia Bardo jest pełna fascynujących wątków. Miasteczko było ważnym punktem na Szlaku Cysterskim, gdyż cystersi byli jego właścicielami przez okres od 1299 do 1810 roku. Dziś zachowały się ruiny dawnego zamku rycerskiego z XIII wieku na zboczach Góry Kalwarii, które kuszą turystów zainteresowanych historią średniowiecznych czasów.

Podziwiając piękno Barda, nie można zapomnieć o dwóch Kalwariach. Starsza z nich prowadzi stromym szlakiem na zboczach Góry Kalwarii i prezentuje tradycyjne kapliczki z malowanymi stacjami Drogi Krzyżowej. Natomiast młodsza, jeszcze niedokończona, wznosi się u podnóża Góry Różańcowej i składa się z kilkunastu kapliczek o różnorodnych i wyrafinowanych kształtach. To wspaniałe miejsce do refleksji i kontemplacji.

Oczywiście Bardo to nie tylko centrum kultu maryjnego. Tereny rozciągające się wzdłuż Gór Bardzkich przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku oraz ciszy i spokoju. Wędrówki, wycieczki rowerowe, grzybobranie i wędkarstwo – wszystko to czeka na gości, którzy pragną oderwać się od zgiełku codzienności. Miłośnicy kolei mogą zaś odbyć malowniczą podróż z Barda do Kłodzka, podziwiając widoki malowniczej rzeki Nysy Kłodzkiej, a także przejeżdżając przez długi, 364-metrowy tunel wydrążony w skale.

Bardo i jego okolice to prawdziwa perełka Dolnego Śląska. Srebrna Góra, Złoty Stok i Ząbkowice Śląskie to tylko niektóre z atrakcji, które można odwiedzić, podążając szlakami turystycznymi. Punkty widokowe, takie jak Obryw Skalny, Piękny Widok czy Miejsce Hrabiowskie, pozwolą cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami i docenić piękno tego wyjątkowego miejsca.

Bardo – to więcej niż tylko miejsce na mapie. To magiczne miasteczko, które wciąga swoim urokiem i bogactwem historii. Zaprasza wszystkich, którzy pragną odkrywać skarby Dolnego Śląska i delektować się spokojem otaczającej natury.