You are hereZłoty Stok

Złoty Stok


 

Budynek kopalni złotaZłoty Stok położony u stóp Gór Złotych, we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej jest znany przede wszystkim z zabytkowej kopalni złota, udostępnionej dla turystów. W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota - w okolicy czynnych było prawie 200 małych kopalni o rocznej produkcji złota przekraczającej 60 kg, co stanowiło 8% produkcji tego kruszcu w Europie. Złoto wydobywano do 1962 roku.

 

Jedną z atrakcji starej kopalni złota jest podziemny spływ łodzią i podziemny wodospad w "Czarnej Sztolni". Można również spróbowć płukania złota i zwiedzania ekstremalnego ze zjazdem na linie do sztolni.

 

Po osiedleniu się w Złotym Stoku Hansa Schärffenberga - alchemika, któremu po wielu eksperymentach udało mu się opracować proces pozyskiwania arszeniku z rud arsenowych, miasto stało się na ponad 100 lat stało się głównym światowym dostawcą arszeniku. Potomkowie alchemika doprowadzili do wyczerpania się zapasów rudy i upadku kopalni oraz huty.
 

Kamieniczka Fuggera Budynek dawnej mennicy 

W Złotym Stoku znajduje się szereg zabytkowych kamieniczek (najstarsze z XVI wieku), a na żądnych adrenaliny czeka największy w Polsce Park Linowy "Skalisko", gdzie można ćwiczyć zmysł równowagi na różnego rodzaju torach przeszkód rozpiętych między drzewami i na terenie byłego kamieniołomu. Są tu balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki - zjazdy na linie o łącznej długości 1050 metrów. Cały olinowany obszar zajmuje 7 hektarów.

Park linowy Skalisko Rzeżbiona brama

Inne miejsca