You are hereSzczeliniec Wielki - Góry Stołowe

Szczeliniec Wielki - Góry Stołowe


Szczeliniec Wielki (zwany Hejszowiną) to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.) leżący na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Zajmuje stosunkowo niewielki obszar kilkudziesięciu hektarów, a jego piaskowcowy masyw skalny jest dobrze widoczny z okolicznych miejscowosci: Radkowa, Karłowa, Wambierzyc, a także z drogi E67, łączącej Wrocław z czeską Pragą.

 

Widoki ze skał Szczelińca na okolicę są warte wspinaczki po 665 kamiennych stopniach, ułożonych przez sołtysa pobliskiego Karłowa na początku XIX wieku. Znany niemiecki poeta Wolfgang Goethe odwiedził Szczeliniec zanim powstały te kamienne schody, a po skalnym labiryncie oprowadzał go nikt inny jak sołtys Karłowa - Franz Pabel, który potem zajął się budową schodów, aby ułatwić wędrówkę niezdarnym ceprom.

 

Teren Szczelińca Wielkiego obfituje w fantastycznie wyrzeźbione przez wiatr, deszcz i lód formy skalne przypominające ludzi i zwierzęta. Można dostrzec Małpę, Mamuta, Psa, Słonia, Kwokę, Wielbłąda i wiele innych - zależnie od wyobraźni. Najwyższym punktem Szczelińca jest skała zwana Fotelem Pradziada, na którą wchodzi się po metalowych schodkach. Oprócz widowiskowych skał przechodzi się głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia). W niektórych głębokich, zacienionych rozpadlinach leży śnieg nawet w lipcu. Przy poruszaniu się w terenie rezerwatu należy uważać na głowę - w niektórych miejscach przechodzimy pod skałami dosłownie "na czworakach" oraz aby nie skręcić nogi. W słoneczne dni na skałach lubią wygrzewać się żmije, ale tłumy turystów depczące sobie po piętach i niemiłosiernie hałasujące skutecznie je wypłaszają w bardziej zaciszne rejony Szczelinca.

 

Od strony Karłowa wchodzimy na teren masywu po wspomnianych schodkach, a od północy, od Pasterki, bardziej naturalną ścieżką, wiodącą na przełęcz między Małym i Wielkim Szczelińcem. Po pokonaniu wszystkich schodków dochodzi się do jednego z punktów widokowych i schroniska "Na Szczelincu", gdzie można coś przekąsić i zanocować w razie potrzeby.

 

Ciekawostką, świadczącą o niesamowitych widokach tych gór jest fakt, że wybrano ten teren na zdjęcia filmu fantasy "Opowieści z Narnii".

 

Schody Franza Pabela Widok ze Szczelińca 

Szczeliniec Wielki Panorama ze Szczelińca 

Śnieg w lipcu Skalna maczuga 

Korytarz Nad głowami 

Inne miejsca