You are hereStronie Śląskie

Stronie Śląskie


Kryształy z huty szkła Violetta Stronie Śląskie to jedno z najmłodszych miast Ziemi Kłodzkiej - powstało z połączenia kilku wsi w 1963 roku. Obecnie stało się jednym z wiodących ośrodków sportów zimowych (narciarstwa zjazdowego). Tylko na zboczach Czarnej Góry jest usytuowanych 9 wyciągów narciarskich. Poza tym trasy zjazdowe są w pobliskich Bielicach, Kamienicy, Nowej Morawie i Nowym Gierałtowie. Centrum Sportu i Rekreacji oferuje kryty basen z sauną i siłownią.

 

Zalew w MorawieLatem wypoczynek i rekreację zapewnia 5,5 hektarowy zbiornik retencyjny przy drodze Stronie Śląskie - Stara Morawa oraz liczne szlaki turystyczne na pobliskie szczyty: Śnieżnik, Trójmorski Wierch, Czarna Góra, Czernica, Jaworowa Kopa, Smrekowiec, Chłopek, Pasiecznik, Skowronia Góra. Dawne tradycje szklarskie kontynuuje Huta Szkła Kryształowego "Violetta" S.A. - można ją też zwiedzać w dni robocze.

 

Muzeum ZiemiZa pobliskim Kletnem, w stronę Śnieżnika, znajduje się jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach - Jaskinia Niedźwiedzia. Nazwa pochodzi od kości niedzwiedzia jaskiniowego znalezionych w korytarzach jaskini. Długość korytarzy to ponad 2,5 km, z czego zwiedzać można najciekawsze 400 m. Bogata szata naciekowa (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, kaskady, misy martwicowe i polewy kalcytowe) z kaskadami dochodzącymi do 8 m oraz duźe "Sale Pałacowe" czynią wycieczkę niezwykle interesującą.

 

Warto też odwiedzić podziemną Kopalnię Uranu i Muzeum Ziemi z dużym zbiorem lokalnych minerałów zlokalizowane w pobliżu jaskini.

 

Zabytkowy wapiennikW Starej Morawie, w pobliżu Stronia Śląskiego, stoi stary, zabytkowy wapiennik (piec do wypalania wapna) z XIX wieku. W wapienniku mieszka prof. Jacek Rybczyński - grafik, który umieścił tu swoją galerię prac. Na jednej z ostatnich kondygnacji wapiennika, po sąsiedzku z profesorem, mieszka kolonia nietoperzy rzadkiego gatunku: podkowiec mały. Nazwa pochodzi od podkowiastej narośli na nosie nietoperza. w wapienniku ustawiono kamerę na podczerwień, która nie płoszy ssaków. Na obrazie przekazanym do czterech monitorów możemy zobaczyć, jak żyją podkowce. Jest to jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie obserwatoriów tego gatunku nietoperzy.

 

Park w Stroniu Śląskim Ośrodek narciarski Czarna Góra, z wieloma trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi, znajduje się blisko Stronia Śląskiego i miejscowości Sienna, gdzie narciarze znajdą duży wybór noclegów.

 

W Nowej Morawie, oprócz wyciągu narciarskiego znajduje się przejście graniczne do Czech: Nowa Morawa - Stare Město.

Inne miejsca