You are herePolanica-Zdrój

Polanica-Zdrój


Deptak w Polanicy Zdroju

Jest najmłodszym uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej. Położona na wysokości 380-540 m n.p.m. w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej na pograniczu Gór Stołowych i Bystrzyckich. Miasto nie jest duże, jego powierzchnia to zaledwie 17,22 km2. Prawa miejskie Polanica otrzymała w 1945 r.

 

Otoczona lasami,  z rozległym Parkiem Zdrojowym i licznymi trasami spacerowymi jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Sudetów. To wymarzone miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych. Atrakcyjna o każdej porze roku. Zimą może stanowić świetną bazę dla miłośników białego szaleństwa. Dojazd do centrów sportów zimowych wynosi - 20 min. do Zieleńca i 40 min. do Czarnej Góry.

 

Wielka PieniawaPierwsze wzmianki o istnieniu w okolicy źródeł mineralnych pochodzą już z XVI wieku, ale właściwy  rozwój Polanicy jako uzdrowiska rozpoczął się dopiero w wieku XIX. Początkowo istniały źródła "Józef" i "Jerzy". Dopiero jednak odkrycie na początku XX w. nowych źródeł wód mineralnych, które otrzymały nazwę "Wielkiej Pieniawy" było początkiem prawdziwego rozkwitu. Od tej pory Polanica stała się modnym i chętnie odwiedzanym przez kuracjuszy kurortem. Tak też jest do dziś. Nawet krótki pobyt pozwala zregenerować siły zarówno fizyczne jak i psychiczne.

 

Wewnątrz pijalniPijalnia w PolanicyNajwiększą atrakcją jest na pewno wspomniany Park Zdrojowy o powierzchni 13 ha, w którym można podziwiać duże skupiska przepięknie kwitnących różaneczników. Znajdziemy w nim również okazy drzew uznane za pomniki przyrody. Park Zdrojowy w Polanicy od roku 1991 jest wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Fontanna kulistaJak w każdym uzdrowisku mamy tu też Pijalnię Wód Minaralnych. Budynek w stylu klasycyzująco-secesyjnym powstał w latach 1911-1913 jako obiekt sanatoryjny. Z pijalnią sąsiaduje Teatr Zdrojowy im. M.Ćwiklińskiej. Przy głównej alei parku znajduje się charakterystyczne sanatorium "Wielka Pieniawa". Dokładnie na wprost niego fontanna, Park zdrojowy w Polanicyza dnia zwykła, a wieczorami podczas specjalnych pokazów zmieniająca swoje oblicze nie do poznania. Pokazy podświetlanej fontanny gromadzą  zawsze bardzo wielu widzów. Nic w tym dziwnego, są to naprawdę fascynujące widowiska.

 

Warte zwiedzenia jest też Etnograficzne Muzeum Misyjne. Można tu obejrzeć ekspozycję egzotycznych wyrobów rękodzielniczych przywiezionych przez zakonników z Peru, Polinezji, Kongo i Zairu.

 

Park ZdrojowyDla najmłodszych ( i dla tych nieco starszych) wielką frajdą będzie zjazd Letnim Torem Saneczkowym "Góralka". To prawie półkilometrowy odcinek do pokonania na sankach z kółkami, które suną po stalowej rynnie z prędkością do 40km/h.

 

Polanica słynie też z organizowanych tu Międzynarodowych Turniejów Szachowych.

 

Znajdujący się tutaj Szpital Chirurgii Plastycznej jest znany nie tylko w kraju ale i na świecie.

Zamek "Leśna" na SzczytnikuZ Polanicy warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Zamku "Leśna" na Szczytniku. Został on zbudowany w 1832 r. na miejscu fortu z XVIII w. Ten neogotycki zamek usytuowany jest na skalnej krawędzi nad Szczytną. Niestety można go obejrzeć tylko z zewnątrz. Obecnie mieści się w nim zakład opieki społecznej. Obok zamku rozmieszczone są punkty widokowe, z których można podziwiać znajdujace się u dołu miasto i pobliskie góry.

Inne miejsca