You are hereOpocno

Opocno


Niedaleko od Nowego Mesta nad Metuji, nieco na uboczu od głównych tras przelotowych, leży malowniczy zamek renesansowy położony nad doliną Złotego Potoku. Został zbudowany przez czeski ród szlachecki Trčků z Lípy w połowie XVI wieku. Pałac, z krużgankowym dziedzińcem w środku, przypomina nieco Wawel lub zamek w Brzegu. Wewnątrz znajduje się wspaniała galeria włoskiego i holenderskiego malarstwa renesansowego i barokowego. Zbrojownia broni białej i palnej należy do najbogatszych kolekcji tego rodzaju w Czechach. Cały kompleks zamkowy otacza rozległy park w stylu angielskim z barokowym pałacykiem letnim. Park przechodzi w obszary leśne obfitujące w daniele, muflony i jelenie.

 

Koło zamkowej bramy, przy Trčkovym náměstí, stoi trzynawowy kościół Trójcy Przenajświętszej - poprzednio kaplica zamkowa Św. Andrzeja. Wzniesiono go w 1567 r. w stylu renesansowym, a potem dwukrotnie przebudowywano w stylu barokowym. Obecny kształt jest mieszanką tych dwóch stylów. W mieście jest jeszcze ciekawy kościół Marii Dziewicy, którego początki sięgają XiV wieku. Witraże w oknach oraz stojąca opodal barokowa dzwonnica z XVI wieku są warte choćby rzucenia okiem.

 

Barokowe kamieniczki, mostki i fundamenty sięgające czasów średniowiecza oraz barokowa kolumna stworzona przez włoskiego mistrza Giovanniego Baptistę Bulla na głównym placu sprawiają, że przechadzając się po centrum Opocna, w wyobraźni przenosimy się w przeszłość.

 

Dojazd jest łatwy - z Nachodu: pociągiem  lub autobusem z przesiadką w Dobruska. Cała podróż z Nachodu do Opocna nie powinna być dłuższa niż godzina.

Inne miejsca