You are hereNove Mesto nad Metuji

Nove Mesto nad Metuji


Nove Mesto - rynekNove Mesto leżące zaledwie kilkanaście kilometrów od Kudowy, zostało założone w 1501 roku. Zbudowano je na skale w dolinie rzeki Metuji. W 1526 roku miasto strawił pożar. Odbudowa trwała wiele lat. Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest piękny renesansowy zamek, wybudowany początkowo w celach obronnych, później wielokrotnie przebudowywany. Obecnie zamek to 4-skrzydłowy budynek utrzymany w barokowym stylu, z dominującą nad miastem wieżą Maselnice. Wnętrza zamku udostępniane są do zwiedzania - w komnatach w stylu secesji i art deco można podziwiać kolekcje czeskiego malarstwa. Z zamkowej wieży rozciąga się wspaniały widok na miasto i otaczające zamek ogrody w stylu renesansu włoskiego. Podczas przebudowy zamku w parku dobudowano drewniany zadaszony most o długości 40 metrów.

 

Ogrody zamkowePrzed zamkiem usytuowany jest pomnik Bedricha Smetany autorstwa Josefa Marka. Umieszczono go tam w 1954 roku, jako hołd dla znanego kompozytora. Zamek położony jest tuż przy prostokątnym rynku, otoczonym renesansowymi domami z arkadowymi podcieniami. Północno-zachodnią ścianę rynku zdobią domy z charakterystycznymi szczytami, zwanymi "jaskółczymi ogonami". Dominuje tu styl weneckiego renesansu. Interesujący jest ratusz ozdobiony herbem miasta i zegarem słonecznym. Charakterystyczne kamieniczki na rynkuNa rynku znajduje się kolumna Maryjna, która została zbudowana w 1696 roku jako wyraz wdzięczności miasta za uratowanie przed zarazą. W pobliżu znajdziemy rzeźbę Św.Trójcy z 1767 roku. Kolejnym zabytkiem miasta jest Kościół pw Św.Trójcy zbudowany w 1519 roku, w którego wnętrzu można podziwiać barokowy ołtarz, organy i freski. Przy jednym z wejść na rynek stoi wieża Zazvorka - pozostałość dawnych umocnień obronnych miasta.

Rzeźba "Alegoria Metuji"Zainteresowanie budzi rzeźba "Alegoria Metuji", ciekawie usytuowana na występie skalnym tuż nad ścieżką spacerową, prowadzącą pod skałami, do młynu Horakova. Rzeźba pprzedstawia postać kobiety spogladającej na rzekę. Autorem jest czeski artysta rzeźbiarz Olbram Zoubek.

Warto poczuć szczególną atmosferę tego miejsca, pospacerować po rynku, obejrzeć panoramę miasta z wieży Maselnice, posłuchać muzyki klasycznej w ogrodach zamkowych oraz wstąpić do jednej z licznych restauracji i winiarni usytuowanych na starym mieście. Nove Mesto ma swój niepowtarzalny urok.

Inne miejsca