You are hereMuzeum Zabawek ?Bajka? w Kudowie

Muzeum Zabawek ?Bajka? w Kudowie


Wizyta w tym nietypowym muzeum jest jak podróż w beztroską krainę dzieciństwa. Warto przenieść się na chwilę w ten świat, aby ożywić wspomnienia, a także zobaczyć na własne oczy zabawki, którymi bawiły się dzieci na przestrzeni dziesiątek lat począwszy od XIX wieku.

Lalki Lalki 

To największe w Polsce tego rodzaju muzeum. Eksponaty są zgromadzone na powierzchni 300 m2. Muzeum działa od grudnia 2002 roku. Początek kolekcji dały zbiory zgromadzone przez Marię i Mirosława Ozierańskich.

Szopka Lalki 

Większość eksponatów prezentowana jest w formie bajkowych scen lub obrazów przestrzennych w specjalnych gablotach. Można tu obejrzeć zabawki pochodzące z różnych stron świata. Mamy zabawki z krajów europejskich, ale także na przykład z dalekiej Japonii. Przepiękne lalki, pluszowe misie, postacie znane z bajek, klocki, skarbonki, koniki na biegunach. Nie brak również starych pozytywek, wygrywających swoje piękne melodie. Zabawki wykonane są z przeróżnych materiałów: porcelany, drewna, metalu, gliny, żeliwa czy cyny. Te najstarsze, niektóre pięknie wykonane z dbałością o szczegóły, kojarzące się ze sklepem Wokulskiego z "Lalki" Prusa i te z początków drugiej połowy XX wieku, często dość prymitywne, ale dla wielu odwiedzających bardzo bliskie, bo pamiętane z własnego dzieciństwa. Czeka tu nas też szkolna klasa żywcem wyjęta z lat 50-tych.

Misie Klasa z lat 50-tych 

W szklanych gablotach można podziwiać w pełni wyposażone pokoiki dla lalek, a nawet całe mieszkania z kuchnią i łazienką – marzenie każdej dziewczynki. Również chłopcy znajdą coś dla siebie - nie brak samochodzików, kolejek, ołowianych żołnierzyków, czy okrętów. Zwiedzanie tego muzeum to frajda nie tylko dla najmłodszych, ale może nawet bardziej dla tych całkiem dorosłych. Z pewnością warto odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Kuchnia Okręt 

Inne miejsca