You are hereMost Św. Jana

Most Św. Jana


Biała LądeckaPrzez Ladek Zdrój przepływa górska rzeczka Biała Lądecka. Jej czyste wody i nadbrzeżne trawniki zachęcają do zamoczenia nóg i opalania w samym centrum miasteczka, gdzie woda rozlewa się szeroko i nurt jest stosunkowo powolny.

 

Nieco niżej, w pobliżu rynku, nad Białą Ladecką jest przerzucony gotycki, średniowieczny, dwuprzęsłowy most kamienny z 1565 roku. Nosi nazwę Most Św. Jana, od rzeżby Jana Nepomucena (1709 r.), stojącej w jego środku. Jan Nepomucen Most przetrwał wiele powodzi, które często dotykają tereny położone nad górskimi potokami. Jego silna konstrukcja wynika z umiejętnego osadzenia budowli na ostrodze skalnej i użyciu, zamiast wapna, kurzych białek jako spoiwa łączącego kamienie. Prócz tego skuteczny od wieków patronat nad mostem sprawuje Jan Nepomucen.

 

Most Św. JanaMost jest mniejszą kopią mostu Św. Jana w Kłodzku, a ten z kolei, jest kopią słynnego mostu Karola w Pradze czeskiej. Wszystkie mają tę samą cechę wspólną - rzeżby świętych ustawione na bokach mostów.

Inne miejsca