You are hereMiędzygórze

Międzygórze


Międzygórze położone na wysokości 570-670 m n.p.m. stanowi doskonały punkt wypadowy na wycieczki górskie w rejon Śnieżnika i Czarnej Góry. Osada założona w średniowieczu przez drwali i węglarzy rozwinęła się, dzięki królewnie holenderskiej Mariannie Orańskiej,  w popularną miejscowość klimatyczną z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu tyrolskim.

Domek myśliwski Księżnej Orańskiej Drewniany pensjonat 

W Międzygórzu znajdują się blisko siebie dwa kościoły widoczne na zdjęciu poniżej, po lewej stronie. Górny - murowany, pod wezwaniem św. Krzyża, pochodzi z XIX w. Kiedyś służył ewangelikom. Kościół drewniany św. Józefa stoi niżej, naprzeciw restauracji Złoty Róg. Zbudowany w latach 1740-42,  w roku 1920 został powiększony. Obecnie ma wymiary 20 x 12 m. Dołączone jest do niego małe prezbiterium i boczna kruchta, przez którą prowadzi wejście. Na ścianach są widoczne dwa rzędy okien.

Kościół św. JózefaDW Lotos w Międzygórzu 

Zimą funkcjonują tu wyciągi narciarskie: "Bolek" i "Diament".  Bazę noclegową zapewniają wysoko położone schroniska PTTK - "Na Śnieżniku i "Na Iglicznej" oraz liczne drewniane pensjonaty. Na górze Igliczna króluje kościół pątniczy pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej z 1781 roku, gdzie znajduje się figura Matki Boskiej Śnieżnej koronowana przez Jana Pawła II; w kościele znajduje się również ruchoma drewniana szopka.

Schronisko PTTK - Na IglicznejKościół Matki Boskiej Śnieżnej 

Przez bukowy, a później świerkowy las, po krótkim spacerze, dochodzimy do Ogrodu Bajek, gdzie umieszczone są liczne drewniane rzeźby postaci znanych z bajek i opowieści. W przełomie rzeczki Wilczki, w dolnej części Międzygórza, znajduje się wodospad o wysokości 22 metrów, jeden z najwyższych w Sudetach. Poniżej wodospadu Wilczki jest zbudowana duża zapora przeciwpowodziowa, robiąca spore wrażenie przy tak małej rzeczce.

Ogród Bajek Wodospad Wilczki

Inne miejsca