You are hereRynek w Lądku Zdroju

Rynek w Lądku Zdroju


Renesansowy rynek w Lądku należy do najpiękniejszych na Śląsku. Przed ratuszem znajduje się wspaniała grupa wotywna dłuta Michała Klahra, lokalnego mistrza rzeźbiarskiego.

Figura wotywna Rynek w Lądku 

Renesansowe i barokowe kamienice są oznaczone godłami: Klahr miał pracownię przy rynku i mieszkał pod nr 1 ("Zur Kornecke"), gdzie na fasadzie umieścił rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Dom nr 3 z kamiennymi tablicami z gmerkami cechu piekarzy (precel, 1581 r.) i kowali (podkowa, 1789 r.).  Kaduceusz symbolizuje kupca, niezbedną w tym zawodzie potrzebę szczęścia, symbolizuje Oko Opatrzności (nr 4). Podobizny pary cesarskiej oznaczały dobre koneksje (nr 7). Kocioł ze wstęgą i datą 1323 r. nawiązuje do wspaniałych tradycji piwowarskich (nr 8). Kamieniczka nr 9 ma interesujacy renesansowy portal.

Północna pierzeja rynku Kamieniczka ustosunkowanego kupca

  

Wielki, neorenesansowy ratusz z XIX wieku stoi w centrum rynku; obok ratusza, we wschodniej części rynku znajduje się średniowieczny pręgierz z XVI wieku, przeniesiony do Lądka z jednej z okolicznych wsi po kradzieży oryginalnego lądeckiego pręgierza. Niedaleko rynku i placu targowego przez Białą Lądecką przerzucony jest późnogotycki kamienny most św. Jana. Skutecznie od zniszczenia przez powódź, chroni go św. Jan Nepomucen - patron mostów.

Zabytkowe okno na świat Dom Mikołaja Klahra

  

Kilkadziesiąt metrów na zachód od rynku nad brzegiem Białej, przy ulicy Kościelnej, stoi barokowy kościół parafialny Narodzenia NMP z rzeźbą Michała Klahra - Grupa Ukrzyżowanie.

Pręgierz - XVI w. Kościół parafialny NNMP

  

Inne miejsca