You are hereLądek-Zdrój

Lądek-Zdrój


Miasto położone jest nad rzeką Biała Lądecka, pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami, na wysokości 440-480 m n.p.m. Jest najstarszym uzdrowiskiem na Ziemi Kłodzkiej. Prawa miejskie uzyskało przed 1325 rokiem, a pierwsze wzmianki o wodach mineralnych (radoczynne cieplice siarczkowe i fluorkowe) pochodzą już z 1272 roku.

 

Prawdziwy rozwój miasta jako uzdrowiska zaczął się około roku 1498, kiedy to wybudowano pierwszy zakład kąpielowy, gościniec i kaplicę. Cały kompleks nazwano imieniem św. Jerzego. Istniejący nadal obiekt pod nazwą Zakład Przyrodoleczniczy "Jerzy " jest najstarszym obiektem uzdrowiskowym w Polsce i jednym z najstarszych w Europie.

Zakład Przyrodoleczniczy "Stary Jerzy"

W drugiej połowie XIX wieku powstały prawie wszystkie współczesne obiekty uzdrowiskowe. Kuracje polegają głównie na leczniczych kąpielach. Leczy się tutaj schorzenia układu ruchu, pourazowe, reumatologiczne i choroby skóry.

 

Pijalnia "Wojciech"Imponujące wrażenie sprawia sanatorium "Wojciech". Położony w parku zdrojowym neobarokowy budynek został zbudowany na planie okręgu około 1880 roku. Centralnym punktem obiektu jest marmurowy basen pod kopułą, w stylu łaźni tureckiej. Można w nim zażywać leczniczych kąpieli w termalnej wodzie. Otacza go pierścień kabin wyposażonych w marmurowe zabytkowe wanny przeznaczone do kąpieli. Na galerii znajduje się pijalnia wód.

 

Ratusz w Lądku ZdrojuW części miejskiej warto oczywiście zwiedzić rynek, co ciekawe, jest to jeden z niewielu płaskich rynków na Ziemi Kłodzkiej. W centralnym punkcie rynku znajduje się neorenesansowy ratusz otoczony pięknymi barokowymi kamieniczkami. Obok ratusza można obejrzeć piaskowcowy pręgierz z 1666 roku, ponad 3 metrowej wysokości. Po drugiej stronie ratusza znajdziemy pomnik Trójcy Świętej wykonany przez wybitnego śląskiego rzeźbiarza doby baroku Michała Klahra Starszego. Jego dłuta są również rzeźby w XVIII wiecznym kościele Narodzenia NMP.

 

Most Świętego Jana NepmomucenaJednym z najstarszych zabytków Lądka jest dwuprzęsłowy kamienny most św. Jana na rzece Biała Lądecka, zbudowany w 1565 roku. Na środku mostu stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena.

Warte obejrzenia jest również arboretum. To leśny ogród, w którym można podziwiać ponad 250 gatunków drzew i krzewów pochodzących z całego świata. Najlepiej odwiedzić je wiosną, gdy kwitną azalie i rododendrony.

 

Noclegi w Lądku Zdrój zapewniają pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne, pozostałości FWP i kilka hoteli.

Zakład Przyrodoleczniczy Wojciech

 

 

Lądek Zdrój - Mapa

 

Inne miejsca