You are hereKudowa Zdrój - atrakcje turystyczne

Kudowa Zdrój - atrakcje turystyczne


Willa w KudowieMiasto leży w najbardziej wysuniętej na zachód części Kotliny Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Położone jest na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. u podnóża Gór Stołowych. Odznacza się łagodnym klimatem i malowniczymi krajobrazami. Jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Europie. Źródła wód leczniczych odkryto tu w XVII w. Pierwsze urządzenia kąpielowe powstały  już w 1636 r. Kudowa została przyłączona do Polski w 1945 r. i wtedy też otrzymała prawa miejskie.

Dom Zdrojowy - KudowaObecnie jest cenionym miastem uzdrowiskowym. Licznie występujące tu źródła wód mineralnych ( szczawy ) zachęcają do połączenia wypoczynku  z podreperowaniem zdrowia. Stąd liczne sanatoria i zakłady przyrodolecznicze.

Kudowa jest również bardzo atrakcyjna turystycznie. Blisko stąd w Góry Stołowe, które zaskakują przedziwnymi formami, zaliczając się do rzadkich osobliwości w Europie. Wędrówki po nich dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. Również  Czechy umożliwiają atrakcyjne wycieczki do bardzo ciekawych miejscowości jak chociażby Nachod czy Nove Mesto n/Metuji.

Muzeum ZabawekNajczęściej odwiedzanym obiektem w Kudowie jest niewątpliwie Pijalnia Wód Mineralnych położona w pięknym Parku Zdrojowym, założonym w XVIII wieku. W parku mieści się powstałe w tym samym czasie sanatorium "Zameczek". Sama pijalnia została zbudowana dopiero na początku XX wieku. Atrakcją dla dzieci ( ale nie tylko ) będzie z pewnością Muzeum Zabawek. Zebrano tu zabawki z całego świata, niektóre bardzo stare. Można  obejrzeć kolekcje lalek, miniaturowe meble, modele kolejek i całą masę innych ciekawych zabawek wykonanych z przeróżnych materiałów od drewna poczynając, poprzez glinę, porcelanę, po żeliwo i cynę.

Park Zdrojowy w KudowieW pobliskiej Czermnej, będącej właściwie dzielnicą Kudowy, znajduje się słynna Kaplica Czaszek. Jest ona jedną z nielicznych w  Europie kaplic, której wystrój stanowią warstwowo ułożone czaszki i piszczele ok. 3 tys. osób zmarłych wskutek wojen i epidemii. Również w Czermnej znajduje się Ruchoma Szopka, wykonana w latach 1896-1924 przez Frantiska Stepana. Składa się na nią  250 ruchomych figurek, wystruganych ręcznie w lipowym drewnie.

Dla amatorów wodnych szaleństw godny polecenia jest Aqua Park "Wodny Świat" z odnawialnymi źródłami energii. Nowoczesny basen pływacki z 6 torami, jaccuzi, sauną, a nawet sztuczną rzeką jest niewątpliwie wielką atrakcją, zwłaszcza w deszczowe dni.

Atrakcją dla melomanów są odbywające się w Kudowie, corocznie w sierpniu, festiwale moniuszkowskie. W czasie takich masowych imprez trudniej o wolne miejsca noclegowe.

 

Kudowa Zdrój - Mapa

 

Inne miejsca