You are hereKopalnia Złota

Kopalnia Złota


Złoty Stok to niezwykle malownicze miasteczko położone u podnóża Gór Złotych, we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Jest znany z dziesięciowiekowej tradycji wydobywania i przerobu złota.

 

W XVI wieku miasto było europejską potęgą w wydobyciu złota - w okolicy czynnych było prawie 200 małych kopalni o rocznej produkcji złota przekraczającej 60 kg, co stanowiło 8% produkcji tego kruszcu w Europie.

 

W XV wieku do Kopalni Złota w Złotym Stoku zawitał alchemik Hans Schärffenberg. Po wielu eksperymentach udało się mu opracować proces pozyskiwania arszeniku z rud arsenowych. Miasto stało się na ponad 100 lat głównym światowym dostawcą arszeniku. 

łota kolejka Podziemie kopalni złota 

Obecnie Kopalnia Złota jest atrakcyjnym obiektem turystycznym Złotego Stoku. Podziemna Trasa Turystyczna otrzymała w 2008 roku Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny roku. Dla ruchu turystycznego udostępnione są niezwykle ciekawe sztolnie: Sztolnia Gertruda, Sztolnia Czarna Górna z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8m wysokości) i najnowszy odcinek - Sztolnia Czarna Dolna. Podczas podziemnego spływu łodzią przewodnik zdradza tajemnice niezwykłego miejsca, gdzie wyryta jest historia sprzed 2000 lat p.n.e. Wtedy to odbywały się pierwsze prace wydobywcze w okolicach Złotego Stoku. Ze śladami historii można zapoznać się w Muzeum, gdzie dostępna jest bogata kolekcja minerałów. Idealnym dopełnieniem wycieczki będzie zapoznanie się z  procesem czerpania papieru – zanikającego już rzemiosła.

łota kolejka Sztabki złota 

Kopalnia jest przyjazna dzieciom. Organizowane są wycieczki 1, 2 i 3 – dniowe. Programy zwiedzania są ułożone w sposób gwarantujący dobrą zabawę a także edukację. Rozrywkę zapewnią przejażdżki konne oraz skoki na batucie. Z kolei wyjście dydaktyczne w poszukiwaniu złotodajnych rud arsenowych, płukanie złota oraz pokaz i odlewanie złotych sztabek wzbogacą wiedzę na temat tego szlachetnego metalu.

 

Po dniu pełnym wrażeń można zregenerować siły w hoteliku oferującym 45 miejsc noclegowych, wyposażonym w kuchnię oraz salę konferencyjną. Do dyspozycji jest również sala restauracyjna na piętrze Karczmy „Stara Kuźnia” i restauracja serwująca potrawy tradycyjnej kuchni polskiej.

 

Tekst ten jest własnością Kopalni Złota w Złotym Stoku
 

 

 

 

Inne miejsca