You are hereKopalnia uranu

Kopalnia uranu


Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując miedzy innymi kilka średniowiecznych sztolni, w których, w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton rudy uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc, malachit  i innych), kolekcję historycznych map, sprzętu i kufli górniczych.  Długość udostępnionych wyrobisk to ponad 400 m chodników o szerokości 1,5-2 m, wysokości 1,7-do ponad 2 m. Trwają prace nad rozbudową obiektu, zarówno górnicze jak i speleologiczne.

Sztolnia kopalnu uranu Stalaktyty

 

Usługi Edukacyjne świadczone przez Podziemną Trasę Turystyczno-Edukacyjną w Starej Kopalni Uranu w Kletnie to niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne, jakimi są udostępnione wyrobiska historycznej kopalni. Świadczone są na rzecz osób indywidualnych i grup zorganizowanych, szkół wszystkich szczebli  jak  i ośrodków naukowo- badawczych.

 

Niekonwencjonalne formy i środki dydaktyczne jakie są stosowane podczas zwiedzania, nie tylko poszerzają wiedzę, ale również rozbudzają nowe zainteresowania i pasje.

Minerały Warstwy i żyły

 

Więcej na www.kletno.pl

 

sztolnia jest czynna przez cały rok w godzinach: 9.00-17.00

 

Kontakt:

 Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie

tel.kom. +48 601 889 243, kontakt@kletno.pl,          www.kletno.pl

 

Górnik Chodnik

Inne miejsca