You are hereKłodzko
Kłodzko
Miasto Kłodzko, położone w centrum kotliny, jest stolicą regionu i pełni rolę węzła komunikacyjnego dla przesiadek do uzdrowisk położonych w pobliżu. Historia Kłodzka liczy sobie ponad 1000 lat. Pierwsze wzmianki o osadzie leżącej na bursztynowym szlaku pochodzą z IX wieku. Prawa miejskie gród otrzymał w XII wieku i od tej pory szybko się rozwijał stając się jednym z ważniejszych miast na terenie Śląska. Niestety strategiczne położenie, na pograniczu Polski i Czech, spowodowało liczne walki na tym terenie: najpierw polsko-czeskie, potem wojny husyckie, wojna trzydziestoletnia, która prawie zrównała Kłodzko z ziemią, wreszcie II wojna światowa, podczas której słynna twierdza kłodzka była więzieniem Abwehry i Gestapo.
W 1390 roku wybudowany został średniowieczny most gotycki Świętego Jana nad rzeką Młynówką. Połączył on wyspę Piasek ze Starym Miastem. Dzięki swojej formie porównywany jest często do słynnego Mostu Karola w Pradze. Charakterystyczne rzeźby z figurami świętych, umieszczone na kamiennej balustradzie mostu, są często fotografowane przez turystów. Co ciekawe, most przetrwał nienaruszony liczne powodzie tak często dotykające te okolice. Legenda głosi, że to dzięki zaprawie z dodatkiem jajek.
Zbudowna na wzgórzu nad centrum miasta, Twierdza Główna jest unikalnym zabytkiem architektury militarnej, porównywanym często do twierdzy srebrnogórskiej. W miejscu gdzie się znajduje, na Fortecznej Górze istniał już w X w. gród należący do czeskiego księcia Sławnika, będącego ojcem św. Wojciecha. W związku z częstymi najazdami w XV wieku wybudowany tu został warowny zamek, a po jego zniszczeniu powstał potężny i nowoczesny system fortyfikacji austriackich. Budowa twierdzy rozpoczęła się w połowie XVII w. Rozbudowywana na przestrzeni lat
przez Austriaków i Prusaków, stała się jednym z najpotężniejszych bastionów pruskiego Śląska. Dzisiejszy kształt pochodzi z końca XVIII wieku. Jest to nacenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Obecnie niewielka część bastionów i podziemi dostępna jest do zwiedzania. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i okolicę. Twierdza wraz z bastionami na Owczej Górze na drugim brzegu Nysy jest największym tego typu obiektem na Śląsku. Zajmuje powierzchnię prawie 20 ha.
Na rynku stoi imponujący neorenesansowy Ratusz, który był często niszczony i przebudowywany. Obecny kształt został mu nadany pod koniec XIX wieku. Obok Ratusza znajduje się wzniesiona w 1620 roku wotywna figura maryjna na kolumnie, w otoczeniu świętych. Przy wejściu do ratusza zwraca uwagę barokowa fontanna z lwem z dwoma ogonami. Ratusz otaczają zabytkowe kamienice mieszczańskie z XVII wieku i VIII w.
Monumentalny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz klasztor i kościół OO. Franciszkanów - stanowią zabytki średniowiecznej sztuki sakralnej.
Dla "grotołazów" interesująca będzie licząca 500m Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, którą utworzono w trakcie prac zabezpieczających kłodzkie Stare Miasto przed zawaleniem, jakie mu groziło z powodu działania wód gruntowych, a także z powodu złego stanu fundamentów. Powstała w wyniku prac zespołu Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie i obejmuje wybrany ciąg wyrobisk podziemnych, korytarzy i piwnic drążonych w czasach średniowiecza przez mieszkańcow miasta pod domami starówki - zarówno jako schrony, jak i magazyny.
W dawnym konwikcie jezuickim powstało Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W barokowym obiekcie warto obejrzeć najciekawsze wnętrza, jak biblioteka, dwukondygnacyjna sala koncertowa z kopułą, czy Salon Złoty. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. kolekcja zegarów śląskich z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku, zbiór cyny, zbiór numizmatów a także szkło unikatowe.