You are hereJaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Niedźwiedzia


 

Źródło MariannaJaskinia leży 40 km od Kłodzka, 10 kilometrów na południe od Stronia śląskiego, w Dolinie Kleśnicy, niedaleko za wsią Kletno. Jest najwyższą jaskinią Sudetów, a równocześnie jedną z najgłębszych w Polsce oraz najpiękniejszą udostępnioną turystycznie. Niedaleko wejścia do jaskini znajduje się żródło Marianna, gdzie woda tryska pod takim ciśnieniem, że trudno zamarza.

 

 

Szkielet niedźwiedzia jaskiniowegoPrzed wejściem do groty można podziwiać rekonstrukcję szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego. Wewnątrz jaskini obejrzeć można prawdziwe szczątki kostne zwierząt plejstoceńskich odnalezione w osadach na dnie jaskini . Wśród nich dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych. Stąd jej nazwa, chociaż funkcjonuje też inna wersja jej pochodzenia. Stara legenda mówi, że pewnego razu Duch Gór wyprawił w tejże jaskini huczny bal dla swojej ukochanej, a do tańca gościom przygrywał wielki niedźwiedź.

 

Rekonstrukcja niedźwiedziKorytarze jaskini są rozłożone horyzontalnie na trzech poziomach, które łączą ze sobą tzw. kominy. Najbardziej okazałą, lecz niestety dostępną tylko dla wytrawnych grotołazów „komnatą” jaskini jest Sala Szampańska położona na najniższym poziomie. Ma ona 40m średnicy i 20 m wysokości. Długość trasy przeznaczonej dla turystów wynosi 400 m. Pokonanie jej zajmuje 45 minut. Jaskinię zwiedza się z wykwalifikowanym przewodnikiem w 15-to osobowych grupach. Przechodząc labiryntem korytarzy możemy podziwiać pięknie uformowane przez tysiące lat nacieki: unikalne stalaktyty i stalagmity, kaskady, draperie i zasłony. Niewykluczone, że podczas zwiedzania napotkamy małe nietoperze – aktualnych mieszkańców jaskini. W ramach zwiedzania będziemy mieli też możliwość obejrzenia przeźroczy z niedostępnych dla turystów partii.

 

Jaskinia Niedźwiedzia Trzeba wiedzieć, że we wnętrzu jaskini panuje stała, niska temperatura 6,2 stopnia Celsjusza, oraz wilgotność względna powietrza blisko 100%. Należy więc zaopatrzyć się w odpowiednią odzież.

 

Jaskinia Niedźwiedzia jest otwarta w godz. 9.00 - 16.40 (ostatnie wejście)  oprócz poniedziałków i czwartków (czwartki czynne w okresie maj - sierpień) 

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów, najlepiej telefonicznie pod numerem 074 814-12-50.

 

W Kotlinie Kłodzkiej znajdują się jeszcze następujące jaskinie: dość znana Jaskinia Radochowska w pobliżu Lądka Zdroju i mniej znana Solna Jama w pobliżu Gniewoszowa (przy czarnym szlaku z Rózanki do Niemojowa) oraz niedostępna Złota Sztolnia w pobliżu Zieleńca.

Inne miejsca