You are hereGóry Ziemi Kłodzkiej

Góry Ziemi Kłodzkiej


Kotlinę Kłodzką otacza kilka pasm górskich: na północy - Góry Stołowe i Góry Bardzkie, na zachodzie - Góry Bystrzyckie i Orlickie, na wschodzie - Góry Złote, Bialskie i Masyw Śnieżnika. Najwyższym szczytem regionu jest Śnieżnik (1426 m n.p.m.). Ciekawostką geograficzną jest Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) położony w Masywie Śnieżnika blisko Międzylesia, który jest wododziałem rzek spływających do trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego.

 

Powszechnie znane i odwiedzane są Góry Stołowe, w których skład wchodzą tak znane atrakcje jak Błedne Skały, Szczeliniec Wielki, Skalne Grzyby i Adršpašskoteplické Skály na terenie Czech. W tych rezerwatach przyrody zachwycają przeróżne fantastyczne formacje skalne, często powstałe na skutek wietrzenia piaskowca.

 

Szczeliniec - punkt widokowy

Szczeliniec - Małpa

Najciekawszym rejonem górskim za Ziemi Kłodzkiej jest masyw Szczelińca (z kulminacją Szczeliniec Wielki - 919 m n.p.m.). Rejon skalnego miasta zawierającego ostańcowe grzyby i maczugi o niezwykłych kształtach i nazwach - Wielbłąd, Niedźwiedź, Baranek, Ucho Igielne, Sowa, Mamut, Tron Pradziada - jest tłumnie odwiedzany przez turystów, zwłaszcza w pogodne wolne od pracy dni. Ciekawe formy ostańców powstają na skutek wietrzenia, erozji i spłukiwania skał przez miliony lat.

 

Skalne grzybyWiększość wedrówek wśród skał Szczelińca rozpoczyna się w miejscowości Karłów, dokąd można dojechać krętą szosą, zwaną "Drogą 100 Zakrętów", autobusem lub innym środkiem komunikacji z Kudowy lub Radkowa. Szlaki turystyczne na Szczeliniec prowadzą z Karłowa (żółty, czerwony), Radkowa (niebieski), Pasterki (żółty). Z innych miejscowości Kotliny Kłodzkiej jest nieco dalej, ale średniozaawansowany turysta dojdzie do skalnego masywu w ciągu kilku godzin.

 

Niektóre pasma górskie, zwłasza Góry Bystrzyckie, Orlickie i Bardzkie, pokryte gęstymi lasami iglastymi, zapewniają odosobnienie i prywatność na szlakach, jako że turystów spotyka się tam stosunkowo rzadko. Popularnym szczytem Kotliny Kłodzkiej jest Czarna Góra; swą sławę zawdzięcza narciarskim trasom zjazdowym, kolejce krzesełkowej i wieży widokowej na wierzchołku.

 

Najambitniejsza jest włóczega po górach Ziemi Kłodzkiej z worem wypełnionym sprzętem biwakowym i nocowanie za każdym razem w innym miejscu. Jednak nawet "niedzielni turyści" koczujacy stacjonarnie w którymś z licznych pensjonatów czy domów wczasowych mogą korzystać z urozmaiconych szlaków turystycznych ponieważ sieć dróg i połączeń PKS umożliwia łatwy dojazd do punktu startowego autobusem, a powrót pieszo z małym, lekkim plecaczkiem do miejsca noclegu.

Inne miejsca