You are hereDuszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój


Pijalnia w Dusznikach

Pijalnia w Dusznikach

Duszniki to doskonałe miejsce wypoczynku i regeneracji sił. Znajdą tu coś dla siebie zarówno ci, którzy szukają ciszy i spokoju jak i wytrawni turyści. Miejscowość położona na wysokości ok. 580 m n.p.m. u podnóża Gór Bystrzyckich w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej. Powierzchnia miasta - 22,28 km2, prawa miejskie od 1324r. Uzdrowisko od 1769r. Największym bogactwem naturalnym Dusznik są źródła leczniczych wód mineralnych. Szczawy alkaliczne, które tu występują, zawierają duże ilości minerałów pomocnych w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, układu oddechowego, układu krążenia, krwiotwórczego i chorób kobiecych, jak również osteoporozy i chorób narządu ruchu. Wody mineralne wykorzystywane w kuracjach to "Jan Kazimierz", "Pieniawa Chopina" i "Agata".

 

Duszniki to również atrakcyjna miejscowość turystyczna. W pobliskich Górach Stołowych, Bystrzyckich i Orlickich znajdują się atrakcyjne tereny dla amatorów aktywnego wypoczynku, zarówno dla turystyki pieszej jak i rowerowej. W okresie zimowym atrakcyjną bazą narciarską jest Zieleniec i ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu - Jamrozowa Polana.

 

W Dusznikach część miejska jest wyraźnie oddzielona od części uzdrowiskowej, oddalonej około kilometra od rynku. Miasto z udrowiskiem łączy stanowiąca główną oś Parku Zdrojowego - Aleja Chopina. Park położony jest malowniczo w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Pośród lip, buków i kasztanów rozsiane są liczne sanatoria i domy wypoczynkowe. Trawniki zdobią kobierce z kwiatów, pośród których znajdują się 3 fontanny otoczone ławeczkami zachęcającymi do wypoczynku. Jedna z fonntan w sezonie letnim jest wykorzystywana w pokazach tzw. "Kolorowej Fontanny". Jest to niezwykle efektowne widowisko, które polega na podświetlaniu strumienia wody kolorowymi reflektorami, regulacji jego wysokości oraz kierunku ruchu. Towarzyszy temu piękna klasyczna muzyka. Pokazy odbywają się po zapadnięciu zmroku.

 

W parku znajduje się również Dworek Chopina z początku XIX w. upamiętniający koncerty artysty w tym miejscu w 1826 r. W pierwszej połowie sierpnia odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Dworek Chopina

Dworek Chopina

Tuż za dworkiem widzimy pomnik Fryderyka Chopina zrealizowany według projektu artysty rzeźbiarza Jana Kucza. Po drugiej stronie parku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Pierwotna pijalnia wraz z halą spacerową zostały wybudowane w 1884 roku w miejscu wcześniej istniejącej kolumnady. Niestety w 1945 r. na skutek eksplozji składowanych tam materiałów wybuchowych znaczna część budynku uległa zniszczeniu. Po wojnie budynek przebudowano.

 

Miasto posiada liczne zabytki architektury. Godne zwiedzenia jest Muzeum Papiernictwa mieszczące się w starym młynie papierniczym. Drewniano-kamienny budynek wzniesiony został w 1605r. Obecnie jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w Europie środkowej. Budowla ta jest bardzo ciekawa architektonicznie. Wyraźny jest akcent barokowy.  We wnętrzu można obejrzeć m.in. warsztaty produkujące papier ręcznie czerpany.

Muzeum papiernictwa

Muzeum papiernictwa

Ciekawy jest "krzywy " rynek otoczony starymi kamieniczkami, z ratuszem z XVI w. i dawnym zajazdem, w którym gościł w 1669 król Jan Kazimierz. W części centralnej rynku znajduje się barokowa figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem, w otoczeniu świętych Floriana i Sebastiana. Autorem tego dzieła jest prawdopodobnie L. Weber. Figura powstała w 1725 roku. jako wotum za uratowanie od zarazy.

 

Warto zajrzeć do Kościoła św. Piotra i Pawła. Świątynia wzniesiona została w latach 1708-1730. Znajduje się w niej oryginalna ambona w postaci wieloryba z rozwartą paszczą. Z czasów baroku pochodzi ołtarz główny z ok. 1730 r. autorstwa M.Kosslera z obrazem wybitnego czeskiego malarza Piotra Brandla i ołtarz boczny "14 Wspomożycieli" w Kaplicy Zmarłych. Możemy również podziwiać renesansową chrzcielnicę z 1560r. i rokokowy prospekt organowy z 1780r. Na uwagę zasługują również liczne rzeźby i obrazy barokowe.

 

Część uzdrowiskowa Dusznik leży nieco poza miastem, co zapewnia kuracjuszom większy spokój i ciszę. Znakomita większość noclegów - pensjonatów i domów wypoczynkowych, znajduje się właśnie w Parku Zdrojowym lub na jego obrzeżach. Często miłośnicy nart wybierają Duszniki Zdrój jako miejsce zakwaterowania ponieważ są tu dwa wyciągi narciarskie, a w pobliskim Zieleńcu i czeskim Destne również znajduje się wiele stoków narciarskich z infrastrukturą.

Inne miejsca