You are hereBystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka


Miasto o powierzchni 10,74 km2, położone na wysokości 330-385 m n.p.m. w obniżeniu pomiedzy Górami Bystrzyckimi a Masywem Śnieżnika. W związku z usytuowaniem na zboczu wzgórza opadającego do koryta Nysy Kłodzkiej, występuje tu ciekawa zabudowa tarasowa. Najbardziej malowniczo prezentuje się ona od mostu drogi wyjazdowej z Międzylesia.

Bystrzyca Kłodzka to jedno ze starszych miast na terenie Kotliny Kłodzkiej. Prawa miejskie otrzymała w 1319 roku. W mieście przetrwały relikty średniowiecznej zabudowy obronnej. Zachowany też został średniowieczny układ urbanistyczny.

Brama WodnaDo najważniejszych zabytków należą pozostałości murów obronnych z pierwszej połowy XIV wieku - Brama Wodna, Baszta Kłodzka i Wieża Rycerska. Z XIII wieku pochodzi gotycki Kościół p.w. Św. Michała Archanioła. Mimo wielokrotnego w późniejszych latach przebudowywania należy on do najciekawszych obiektów sakralnych na Śląsku.  Rynek  to jedno z bardziej interesujących >Naścienne malowidło - Stara Bystrzycamiejsc. Warto po nim pospacerować, obejrzeć piękną barokową Kolumnę Św. Trójcy oraz renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII wieku. W jednej z nich na klatce schodowej można zobaczyć malowidła przedstawiające panoramę dawnej Bystrzycy. Pośrodku rynku potężny gmach ratusza wzniesionego w XIV wieku, wielkrotnie przebudowywanego. Pierwotna jest w nim niestety jedynie wieża. Interesującym zabytkiem jest niewątpliwie usytuowany na Małym Rynku kamienny pręgierz z 1556 roku, jeden z nielicznych przykładów zabytków dawnego sądownictwa.Kolumna Św. Trójcy

Ciekawostką miasta jest jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, założone w 1964 roku w dawnym zborze ewangelickim. Muzeum współpracuje z fabryką zapałek Euromatch znajdujacą się również na terenie Bystrzycy.

Inne miejsca