You are hereBardo

Bardo


Panorama Barda z punktu widokowego pod Białym Krzyżem

 

Bardo to niewielkie miasteczko o powierzchni zaledwie 4,71 km2 oraz niespełna 3 tysiącach mieszkańców. Leży ono na wys. 281 m n.p.m. u stóp Góry Kalwarii (Bardzkiej), w Górach Bardzkich, nad Przełomem Nysy Kłodzkiej.

 

Znajduje się tu cudowna figurka Matki Boskiej Bardzkiej, uznawana za najstarszą drewnianą rzeźbę na Dolnym Śląsku. Pochodzi z XII wieku, a od XIII wieku do dziś jest celem licznych pielgrzymek. Usytuowana jest w przepięknej barokowej Bazylice Mniejszej (Sanktuarium Maryjne) zbudowanej w latach 1696-1704. Barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii PannyNad wejściem we wnętrzu Bazyliki warto obejrzeć płaskorzeźbę przedstawiającą starą legendę o ukazaniu się NMP miejscowemu pasterzowi. Godne uwagi są też zabytkowe organowy i ołtarz  - dzieła wybitnych ówczesnych artystów. W podziemiach kościoła, dawnych katakumbach, czynna jest wykonana współcześnie szopka. Z  kolei w sąsiednim budynku klasztornym można zwiedzić Muzeum Sztuki Sakralnej. Warto wspomnieć, że Bardo jest jednym z ważniejszych punktów na Szlaku Cysterskim. Cystersi byli właścicielami miejscowości od 1299 do 1810 roku.

 

Zajazd pod Złotym Lwem

Inne atrakcje turystyczne Barda to zabytkowy kamienny most z XV wieku oraz XVIII wieczne zabudowania – dawne zajazdy i gospody oraz pozostałości (ruiny) dawnego zamku rycerskiego z XIII w. na zboczach Góry Kalwarii. W dawnych czasach, można wnioskować, iż Bardo leżało na trasie szlaków: bursztynowego (z Italii nad Bałtyk), cysterskiego (Od Szczecina i Gdańska, poprzez Poznań, Wrocław i Bardo do Ludźmierza u podnóża Tatr) i napoleońskiego (wszędzie gdzie wojowali żołnierze "małego cesarza").

 

Kapliczka Drogi Krzyżowej na zboczach Kalwarii

W Bardzie są dwie Kalwarie - starsza wiedzie stromym szlakiem na zboczach Góry Kalwarii i jest bardziej tradycyjna (stacje namalowane na kapliczkach) - młodsza, jeszcze niedokończona, u podnóża Góry Różańcowej składa się z kilkunastu kapliczek o różnych wyrafinowanych kształtach. Została zbudowana przez redemptorystów w latach 1905-1939.

 

Bardo to nie tylko miejsce kultu maryjnego. Tereny rozciągające się wzdłuż Gór Bardzkich to prawdziwy raj dla osób ceniących aktywny wypoczynek, ale również ciszę i spokój. To miejsce zarówno dla wędrowców, rowerzystów, grzybiarzy jak i wędkarzy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W Bardzie, poniżej kamiennego mostu na Nysie, znajduje się firma Ski-raft organizujaca spływy pontonowe i kajakowe po różnych rzekach Ziemi Kłodzkiej. Szlaki turystyczne poprowadzą nas do Srebrnej Góry, Złotego Stoku i Ząbkowic Śląskich. Liczne punkty widokowe (Obryw Skalny, Piękny Widok, czy Miejsce Hrabiowskie) pozwolą w pełni docenić uroki tego miejsca.

 

Miłośnicy dróg żelaznych powinni odbyć kolejową podróż z Barda do Kłodzka. Zaraz za stacją kolejową w Bardzie pociąg wjeżdża do długiego na 364 m tunelu, wydrążonego w 1872 roku przez włoskich robotników. Potem przez kilka kilometrów tory są ułożone na skalnej półce nad korytem Nysy Kłodzkiej. Niestety widok na płynącą w dole rzekę zasłaniają krzaki i małe drzewka. Najlepiej podróżować późną jesienią lub zimą gdy liście nie zasłaniają widoku.

Kamienny most z XVI wieku na Nysie Kłodzkiej

Inne miejsca