You are hereArboretum w Lądku Zdroju

Arboretum w Lądku Zdroju


Droga do arboretum

 

Arboretum to leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych. Znajduje się ono w części uzdrowiskowej Lądka, na końcu spacerowej ulicy Moniuszki, którą poprowadzi nas urocza aleja drzew kasztanowych. Ogród powstał w latach 1972-1974, na terenie lasów komunalnych, staraniem wielkiego pasjonata i miłośnika drzew Mieczysława Wilczkiewicza. Leży na terenie pagórkowatym, należącym geograficznie do Gór Złotych, w niewielkiej dolinie potoku Jadwiżanka. Jest najmłodszym, ale równocześnie najwyżej położonym arboretum w Polsce. Ma charakter spacerowego parku z licznymi ścieżkami, ławeczkami i mostkami. Na obszarze 2,3 ha zgromadzono ok. 250 gatunków drzew i krzewów, występujących w stanie naturalnym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Korei, Japonii, Chinach oraz na Kaukazie i Bałkanach. Znajdziemy tu m.in. szydlicę japońską, metasekwoję chińską, jodłę balsamiczną, klon palmowy, mamutowiec olbrzymi, korkowiec amurski, tulipanowiec amerykański czy świerk pospolity odmiany wężowej.

 

Wśród krzewów zachwycają kwitnące na przełomie wiosny i lata azalie i różaneczniki. Na terenie parku można też podziwiać pomniki przyrody pozostawione ze starego leśnego drzewostanu – majestatyczne dęby, buki, sosny i jodły. W słoneczny i upalny dzień spacer ocienionymi alejkami, śpiew ptaków, szum strumyka oraz zapach drzew iglastych dostarczą wielu miłych wrażeń.

 

 

Arboretum udostępnione jest do zwiedzania od maja do października we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków w godzinach od 10.00 do 18.00.

 

Ceny biletów: normalny - 4,5 zł, ulgowy - 2,5 zł.  
Emeryci i renciści - 3,5 zł. Wstęp po cenie ulgowej przysługuje dzieciom  
i młodzieży uczącej się, studentom do ukończenia 26 roku życia oraz  
grupom zorganizowanym powyżej 10 osób.

 

Świerk wężowy Jerzyny

 

 

 

StrumykPień metasekwoji chińskiej

 

 

JodłaPień sosny koreańskiej

Inne miejsca