You are hereSkalne miasto Adrspasskie Skały

Skalne miasto Adrspasskie Skały


Jeziorko w dawnej piaskowni w Adrspasskich SkałachDla osób, które zostały oczarowane masywem Szczelińca w pobliżu Radkowa, ciekawa będzie wyprawa do Czech. Tuż za granicą, na południe od wioski Adrspach znajduje się rozległe skalne miasto z labiryntem wąwozów i jarów. Oprócz wycieczki, około 7 km trasą pomiędzy osobliwymi formacjami skalnymi, oferuje również przejażdżkę łódką z przewodnikiem mówiącym po polsku, po jeziorku ulokowanym między stromymi ścianami skalnymi. Na terenie Skalnego Miasta znajduje się wielki wodospad oraz pomnik Wolfganga Goethego na pamiątkę odwiedzin poety w 1770 roku. Do najbardziej imponujących formacji skalnych należą Kochankowie, Starosta i Starościna, Głowa Cukru, Stołek Karkonosza, Fotel Babuni, Diabelski Most, Fortepian Karkonosza i wiele innych.
 

Skalne maczugiTeren Adrspasskich Skał zawierający pionowe iglice skalne o kilkudziesięciometrowej wysokości zapewnia ciekawe ekstremalne drogi wspinaczkowe. Nie dziwi więc widok wspinaczy - ludzi much - przyklejonych do maczugi skalnej wysoko nad głowami, uprawiajacych ekwilibrystyczne ćwiczenia pod kolejną przewieszką.

 

Panorama Skalnego MiastaNa pobliskim Starozameckim Wierchu 681 m n.p.m. wznoszą się ruiny zamku Adrspach prawdopodobnie z XIII wieku. Jako że z czasem zaczął służyć jako baza rycerzy-bandytów został celowo zburzony. Z punktu widokowego na platformie wieży, znajdującej się na występie skalnym, otwiera się rozległy widok na Skalne Miasto, Krzyżowy Wierch i część miejscowości Adrspach. Patrząc na zachód, w czasie dobrej pogody, możemy dojrzeć Karkonosze ze Śnieżką. Na zamek prowadzą dwie drogi: szlak turystyczny od miejscowości Adrspach; oraz szersza, zwana Jeździecką, która okrąża Starozamecki Wierch z prawej strony.

 

Inne miejsca